V E SHOPU JE MOŽNO OBJEDNÁVAT( REZERVOVAT), RÁDI UVÍTÁME VAŠE PŘIPOMÍNKY ZA ÚČELEM ZLEPŠENÍ FUNKČNOSTI A PŘEHLEDNOSTI .

jedlý kaštan NEPTUN SAV - výška 50-80 cm - 2 letý roubovanec (původ Slovensko) -jedlý kaštan

1 150 Kč / ks 1 350 Kč / ks od 1 150 Kč / ks
Skladem Momentálně nedostupné -možno rezervovat Zvolte variantu
Varianta

Jedlý kaštan NEPTUN SAV  je  jedna z odrůd  vyselektovaná  ve Slovenské akademii věd z přírodní populace kaštanů na Slovensku   . Pravidelně a bohatě rodí velké, široké, tmavohnědé, lesklé plody. Průměrná hmotnost plodů je 10-11 gramů. U nás dozrávají v první  koncem října  a úroda z jednoho stromu v dospělosti dosahuje až 50-60  kilogramů. Stromy tohoto kultivaru rostou bujně a tvoří husté, válcovité koruny. Dorůstají výšky přibližně 10 – 15 ti metrů. Kvetou později , až koncem června, proto jejich květy nepoškozují pozdní jarní mrazy. Dobře se opylují větrem. Jejich zdravotní stav je velmi dobrý a dobře odolávají škůdcům. Stromy kromě pravidelné letní zálivky během prvních 2-3 let po výsadbě nevyžadují žádné obdělávání půdy ani chemické postřiky. Zejména v mládí jim však prospěje zarývat na jaře kolem kmínku několik lopat vyzrálého kompostu nebo hnoje. Jedlé kaštany nedokáží růst na silně vápenatých půdách a vyhovují jim půdy kyselé až mírně alkalické v rozsahu pH 5,6-7,5. Nejchutnější jsou upečené v troubě po naříznutí nožem. Jedlý kaštan sázíme na přímé slunce. Nejlépe se mu daří v písčitých, dobře propustných půdách bohatých na humus. Po zakořenění je odolný vůči suchu. Vyhovují mu jen kyselé nebo neutrální půdy. V silně alkalických (vápenitých) půdách přežívá, pouze pokud mu do půdy každoročně zapracujeme kyselou rašelinu. Jeho květy opylují vítr i hmyz a většinou potřebují opylení jiným jedincům. Velikost pylu u jedlého kaštanu (14-18 mikronů) však umožňuje jeho transport až do vzdálenosti 100 km. Informace o tom, která odrůda dokáže opylovat kterou jsou ve světě jedlých kaštanů vzácné, proto je doporučujeme sázet v párech podobného původu. Jedlé kaštany dokážou odolávat zimním mrazům až po oblasti s průměrnou nejnižší teplotou -34 stupňů Celsia.  Nástup do plodnosti 3-5 let  podle podmínek .VŠECHNY MNOU DODÁVANÉ STROMKY MAJÍ PLATNÝ ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PAS .

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jedlý kaštan NEPTUN SAV  je  jedna z odrůd  vyselektovaná  ve Slovenské akademii věd z přírodní populace kaštanů na Slovensku   . Pravidelně a bohatě rodí velké, široké, tmavohnědé, lesklé plody. Průměrná hmotnost plodů je 10-11 gramů. U nás dozrávají v první  koncšm října  a úroda z jednoho stromu v dospělosti dosahuje až 50-60  kilogramů. Stromy tohoto kultivaru rostou bujně a tvoří husté, válcovité koruny. Dorůstají výšky přibližně 8 – 10 ti metrů. Kvetou později , až koncem června, proto jejich květy nepoškozují pozdní jarní mrazy. Dobře se opylují větrem. Jejich zdravotní stav je velmi dobrý a dobře odolávají škůdcům. Stromy kromě pravidelné letní zálivky během prvních 2-3 let po výsadbě nevyžadují žádné obdělávání půdy ani chemické postřiky. Zejména v mládí jim však prospěje zarývat na jaře kolem kmínku několik lopat vyzrálého kompostu nebo hnoje. Jedlé kaštany nedokáží růst na silně vápenatých půdách a vyhovují jim půdy kyselé až mírně alkalické v rozsahu pH 5,6-7,5. Nejchutnější jsou upečené v troubě po naříznutí nožem. Jedlý kaštan sázíme na přímé slunce. Nejlépe se mu daří v písčitých, dobře propustných půdách bohatých na humus. Po zakořenění je odolný vůči suchu. Vyhovují mu jen kyselé nebo neutrální půdy. V silně alkalických (vápenitých) půdách přežívá, pouze pokud mu do půdy každoročně zapracujeme kyselou rašelinu. Jeho květy opylují vítr i hmyz a většinou potřebují opylení jiným jedincům. Velikost pylu u jedlého kaštanu (14-18 mikronů) však umožňuje jeho transport až do vzdálenosti 100 km. Informace o tom, která odrůda dokáže opylovat kterou jsou ve světě jedlých kaštanů vzácné, proto je doporučujeme sázet v párech podobného původu. Jedlé kaštany dokážou odolávat zimním mrazům až po oblasti s průměrnou nejnižší teplotou -34 stupňů Celsia.  Nástup do plodnosti 3-5 let  podle podmínek .VŠECHNY MNOU DODÁVANÉ STROMKY MAJÍ PLATNÝ ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PAS . 

Výška prodávaného stromku je obvykle   80-100 cm ( viz aktuální nabídka) .Jsou to  2-leté stromky - roubované  na podnož  kaštanovníku setého -    původ Slovensko.  Stromky jsou již vysoké pěkné a vitální.Jedná se o  špičáky takže  korunku možno zapěstovat ve výšce v jaké budete chtít ( doporučeno cca 160 cm nad kořenovým krčkem). Již osvědčené odrůdy  kterým  se v našich  podmínkách daří .Jedná se o velkoplodou odrůdu  jedlého  kaštanu (plody jsou středně velké až velké) odolnou proti horobámroubovanou   DOPORUČUJI  ALESPOŇ MINIMÁLNĚ DVA STROMKY Z DŮVODU KVALITNĚJŠÍHO  OPYLOVÁNÍ  ( čím více stromů tím méně hluchých plodů )

VŠECHNY MNOU DODÁVANÉ STROMKY MAJÍ PLATNÝ ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PAS .

SE STROMKEM DOPORUČUJEME ZAKOUPIT
MYKOHIRZNÍ PŘÍPRAVEK ECTOVIT

STROMKY JE MOŽNO OBJEDNAT(REZERVOVAT)
VE DVOU VARIANTÁCH  A TO :

prostokořenné_- jsou prodávány výhradně z jara a to pouze  do doby rašení , poté již stromky kontejneruji a je možno koupit pouze kontejnerovanou variantu , která je samozřejmě trochu dražší .

kontejnerované  - jejich prodej je možný vždy od cca května do podzima do zámrzu půdy 

JESTLIŽE JE U PRODUKTU ,, momentálně nedostupné -možno rezervovat,,PROVEĎTE NORMÁLNĚ OBJEDNÁVKU , BUDU VÁS VOLAT A DOMLUVÍME SE NA DALŠÍM PODLE TOHO JAK BUDE STROMEK DOSTUPNÝ A JAKÉ BUDE ROČNÍ OBDOBÍ A MOŽNOST VÝSADBY .

DŮLEŽITÉ:
KAŽDOU OBJEDNÁVKU POTVRZUJI A KONZULTUJI ZPĚTNĚ  , STROMY SE OBJEDNÁVAJÍ  U  DODAVATELŮ 
I 2-3  ROKY DOPŘEDU  , NĚKDY DODAVATEL STROMY NEDODÁ NEBO JEJICH KVALITA JE ŠPATNÁ  ,TAK JE NEVEZMU APOD.  ZMĚNU  S VÁMI VŽDY PROBERU TELEFONICKY A NABÍDNU ADEKVÁTNÍ NÁHRADU.
JE  STÁLE SLOŽITĚJŠÍ ZAJISTIT DOVOZ TĚCHTO KRÁSNÝCH STROMŮ A KOUPÍTE U MNĚ POUZE OPRAVDU PRVOTŘÍDNÍ KVALITU . PROSÍM MĚJTE PRO TOTO POCHOPENÍ . 

Velmi často je mi pokládána otázka ,jaký stromek by jsem doporučil tam a tam  a moje odpověď je vždy stejná. Všechny nabízené odrůdy jsou vhodné pro pěstování v našem klimatickém pásmu. Rozdíly mezi jednotlivými odrůdami jsou velmi malé až zanedbatelné  a nelze říci ,že tam a tam se hodí ta a ta odrůda, je to jako  s mnoha jinými stromy ,jestliže stromku podnebí a půda sedne ,bude Vám krásně prosperovat a plodit a jestliže  tam bude nějaký problém ,který se mu nebude líbit tak s tím nic neuděláte.Jestliže chcete jeden stromek výběr je opravdu věcí náhody( doporučuji však z důvodu opylení min 2 stromy) , jestliže chcete dva a více stromů vždy  je lepší mít dva stromky od stejné odrůdy , opylení je vždy mezi stejnou odrůdou kvalitnější. Příklad: jestliže chcete 3 stromy, vemte  z toho určitě 2 stejné odrůdy , jestliže  4 stromy vemte 2 + 2 , jestliže chcete 5 stromků vemte 2 + 3 , jestliže chcete 6 stromků tak 2+2+2 atd.Toto je pouze doporučení z dlouholeté zkušenosti  s pěstováním těchto stromů .  VŠECHNY JSOU NAVZÁJEM MEZI SEBOU SPRAŠNÉ (OPYLUJÍ SE NAVZÁJEM) !!!.